Imobil cumpărat de ambii soți, dar înregistrat doar pe numele unuia în temeiul unui contract de donație

10 апреля 2022 480

Bună ziua. În august 2012 am avut înregistrată căsătoria, iar în octombrie 2012 au fost intocmite actele la notar și transmisi ultimii bani vânzătorului unui imobil. Sotul a plecat singur la notar cu proprietarul imobilului și în loc de contract de vânzare-cumpărare au întocmit un contract de donație pe numele soțului. Ceva timp în urmă am divorțat și fostul deja soț m-a alungat din imobilul la cumpărarea căruia am contribuit și eu cu bani. Nici nu pot să mă apropii de casă - fostul soț susține că este singurul proprietar. Ajutați-mă, vă rog, ce pot face ca să obțin dreptate în acest caz. Avem un copil minor.

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

Buna Mira, soțul la făcut pe deșteptu, el s-a asigurat. Eu vă aduc la cunoștință ce spune Codul familiei Articolul 22. Proprietatea personală a soţilor

(1) Bunurile care au aparţinut fiecăruia dintre soţi pînă la încheierea căsătoriei şi bunurile primite în dar, obţinute prin moştenire sau în baza... mai detaliat altor convenţii gratuite de către unul dintre soţi în timpul căsătoriei, sînt proprietate personală a fiecăruia dintre soţi.

(2) Lucrurile de uz personal (îmbrăcămintea, încălţămintea şi alte obiecte), cu excepţia bijuteriilor de preţ şi altor obiecte de lux, sînt proprietate personală a soţului care le foloseşte, indiferent de timpul şi modul de dobîndire.

11 апреля 2022
Irina Clepalo
  • Юрисконсульт

Buna ziua,
În cazul Dvs, puteți înainta o acțiune în instanța de judecată cu relatarea tuturor circustanțelor și prezentarea probelor existente, cu privire la constatarea nulității contractului de donație, obligarea încheierii contractului de vînzare-cumpărare asupra bunului imobil și solicitarea partajării bunului respectiv.

12 апреля 2022