Imobil în România

20 февраля 2022 42

Bună ziua! Spuneți-mi, vă rog, ce pași trebuie sa întreprind eu, ca cetățean RM, pentru a cumpăra o casă la țară în România?

Jurist comments 1

Filip Rotaru
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Bună ziua, ca cetățean a RM nu puteti dobândi terenuri cu titlu de proprietate în România. Acest drept îl au doar cetățenii României, statelor UE și/sau SEE, sau cetățenii statelor cu care România are încheiate acorduri bilaterale în acest sens.

Pentru dvs ca cetățean a Republicii Moldova vă este deschisă opțiunea... mai detaliat superficiei prin înstrăinare. Ceea ce înseamnă că puteti dobandi , prin contract de vanzare cumparare doar dreptul de proprietate asupra casei.
Terenul de sub casa , precum si terenul aferent fiind atribuit dvs doar cu drept de superficie pe perioada existenței constructiei.

Contactați-mă pe email pentru informații suplimentare filip.rotaru98@gmail.com

23 февраля 2022