Imobil pe minor

8 января 2020 70

Buna ziua. Vrem sa cumparam casa pe numele fiului minor de 15 ani. Este obligatorie prezenza copilului la incheierea contractului de vanzare-cumparare?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua
actualmente, procedura este una mai complexă, decît necesitatea prezenței minorului, se va solicita inclusiv avizul Direcției pentru protecția copilului, actele necesare cît și procedura de încheiere a tranzacției vă pot fi comunicate de către un notar, vă îndemn să consultați unul.

9 января 2020