Imobilul pe care l-am cumparat are defecte grave care nu erau evidente la momentul cumpararii

7 октября 2021 95

Buna ziua. Am cumparat un imobil (casa). La momentul incheierii tranzactiei, imobilul parea in ordine, nu avea defecte vizibile. Dupa trei luni, am hotarit sa schimb sandramaua casei si am depistat fisuri in pereti si in braul de rezistenta pe care este amplasat acoperisul. Cum sa intorc imobilul si sa-mi recuperez banii platiti?

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

Buna dl. Vitalie, ai omis toate termenele de contestare, v-a fi greu să dovedești, cestiunele depistate sunt legate cu tranzacția făcută de tine. Sunt cheltueli emenese cu expertiza, care ai să o inițiezi.

8 октября 2021
Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

În speță Dvs nu aveți nevoie de nici o contestare mai mult să faceți uz de un termen.

Urmează sa obtineți o constatare printr-o expertiza care va demonstra că viciile au fost ascunse și nu puteau fi prevăzute la momentul încheierii tranzacții cât și cauza acestora. Ar fi bine să... mai detaliat fie efectuată de către un expert pentru un eventual litigiu în instanța care va avea valoare probantă.

Totodata puteți solicita aceasta constatarea sa fie făcută și de alte companii private specializate în construcții sau chiar de câte un specializat iar ulterior sa expediați in adresa vinzatorului o cerere prealabila prin care sa solicitați achitarea despăgubirilor formate din cheltuielile care le-ați suporter din aceste cauza, puteți solicita efectuarea lucrărilor de reparație cât și rezoluțiunea contractului de vânzare-cumpărare cu aducerea părților în poziția inițială.

9 октября 2021