Împărțirea averii

18 декабря 2018 45

S-a emis hotărârea judiciară în decembrie 2018 privind împărțirea averii, care consta dintr-o suma bănească (jumătate din bani care erau la banca, dar au fost scoși inca in 2016). Hotărârea foarte stranie. Banii acestia au fost demult cheltuiți, eu fiind mama unui copil cu probleme de sănătate si neavând posibilitatea de a lucra. Nu am niciun fel de bunuri. Ce risc eu daca nu ii dau acești bani? Executorul judecătoresc poate sa pună careva amenzi in forma bănească? Creste suma in timp? Mulțumesc anticipat pentru raspuns.

Jurist comments 3

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
Ați fost prezentă la ședință și explicat faptul că banii nu există de facto?
urma a fi prezentat extrasul de cont de la banca unde se aflau mijloacele financiare, cu indicarea datei retragerii cît și persoanei care a retras suma, această probă putea fi eliberată expres d-stră sau cu ajutorul... mai detaliat instanței.
Urmează a studia hotărîrea și de încercat de atacat cu apel, în termen de 30 zile din data pronunțării.

20 декабря 2018

Am fost prezentă și am prezentat și documentele de la banca despre care ați scris și chiar și așa s-a emis așa hotărâre ca motiv ca eu nu am putut demonstra că acești bani i-am dat sotului.

27 декабря 2018
Vitalie Onofrei
  • Адвокат

La caz, urma a fi contestată hotarîrea in cauză la curtea de apel, pentru a fi reverificat legalitatea acesteia.
Totodată, daca la etapa extragerii acestora de pe cont erați casatoriți, si nu a fost demarată procedura de divorț, atunci nu urma sa faceți dovada transmiterii acestora, urmînd a fi considerat ca... mai detaliat banii au fost cheltuiți pentru necesitățile familiei, intr-un fel ați dispus ambii de aceștia.
Pare a fi fost o viziune îngusta a judecatorului in contextul speței enunțate.

27 декабря 2018