Împărțirea bunurilor

5 июня 2022 179

Buna ziua! In timpul căsătoriei avem cumpărat un automobil. Poate soțul sa treacă automobilul pe numele uneia din rude pentru a nu fi partajat din caz de divorț? Daca soțul a trecut automobilul pe numele uneia din rude fără acordul soției, soția poate sa îl dea în judecată? Mulțumesc.

Jurist comments 1

Andrei Țurcan
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Bună ziua Dna. Ana.

Soțul nu poate înstrăina nici un bun dobândit după încheierea căsătoriei. Astfel de acte juridice sunt nule. Soția poate să dea soțul în judecată.
Bunul sau cel puțin contravaloarea lui bănească oricum se va putea supune partajului.

6 июня 2022