Impartirea mostenirii

17 января 2023 58

Buna ziua. Mama mi-a transmis prin donatie un teren agricol. Eu l-am donat sotului meu prin casatorie. Sotul a decedat, testament nu a lasat, copii nu avem. Terenul mentionat va fi mostenit si de rudele sotului sau doar de mine?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Dvs în calitate de soț supraviețuitor veniți la moștenire împreună cu rudele de clasa I și clasa II având dreptul la 1/4 din averea defunctului.

În cazul dvs dacă moștenitori de clasa I nu sunt, urmează să moșteniți alături de cei din clasa II, dacă nici moștenitori de clasa a... mai detaliat II nu sunt, aici ne referim la părinții defunctului adică socrii dvs, atunci celelalte rude de clasa III și IV nu mai sunt chemate la moștenire iar dvs urmează să culegeți întreaga moștenire lăsată.

18 января 2023