Import din Franta

18 июля 2020 48

Care este procedura infiintarii unei firme de import a hainelor din Franta pentru a fi vandute in Moldova? Daca pornesc din Franta cu marfa in valoare de 10.000 euro care vor fi costurile suplimentare pana ajung in Moldova?

Jurist comments 1

Andriana Brasoveanu
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения

Salut Vasile!

Nu exista companie de import, export si altele. Importul si Exportul sunt genuri de activitate.
Initial este nevoie sa infiintati o firma (S.R.L. sau I.I.), dupa care trebuie sa va inregistrati la Serviciul Vamal, si dupa aceasta puteti sa importati (la import aveti nevoie de Invoice).

Privitor la procedurile vamale si... mai detaliat alte costuri este nevoie sa va consultati cu un broker vamal.

Pentru mai multe detalii Va sunt la dispozitie!

19 июля 2020