Importarea unei arme albe

27 июня 2019 56

Bună! Am o întrebare: este permis importul unei arme albe (de exemplu, sabie sau spadă) în RM?

Jurist comments 3

  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Bună ziua!

Nu aveţi un asemenea drept. Doar armurierii licenţiaţi pot importa arme, inclusiv arme albe, pe teritoriul RM.

27 июня 2019

Deci, dacă voi dori să procur din alt stat, de exemplu o sabie în calitate de suvenir, ea nu va putea fi adusă prin poștă în RM? Va fi confiscată la frontieră?

27 июня 2019
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Da. Asa este. Doar anumite persoane juridice (asa numitii ''armurieri'') , care detin licenta eliberata de MAI pot introduce asemenea bunuri pe teritoriul RM. In caz ca intentionati sa importati in RM asemenea bunuri, va recomand sa va adresati la astfel de entitati. Alta solutie legala nu exista.

27 июня 2019