Imposibilitatea unuia din părinți de a-și exprima acordul pentru angajarea copilului minor

19 апреля 2021 17

Buna ziua. Unui minor in varsta de 15 ani i s-a refuzat angajarea, pe motiv ca o condiție obligatorie a angajarii sale este acordul ambilor parinti. Acesta a prezentat doar acordul unui părinte, deoarece celalalt părinte se afla ilegal la munca in Italia si nu are posibilitatea de a-si da acordul sau la misiunea diplomatica a Republicii Moldova din Italia. Daca unul din părinți nu are posibilitatea să-si dea acordul, poate fi refuzul contestat in vreun organ competent?

Jurist comments 1

M P
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua Anna.
Acordul pentru încadrarea în muncă a unui minor având vârsta cuprinsă între 15 și 16 ani trebuie sa provină de la ambii părinți.

22 апреля 2021