Impozit pe vanzareaa unui imobil

2 июня 2021 45

Spuneti-mi, va rog, care este impozitul pe care trebuie sa-l achit pe venitul obtinut din vânzarea unui imobi, pe care l-am dobandit prin donație de la o matusa. Multumesc.

Jurist comments 1

Irina Clepalo
  • Юрисконсульт

Buna ziua Dmns Svetlana,
Dacă imobilul înstrăinat este obținut prin contract de donație de la rudele de gradul I și acesta reprezintă locuința de bază, confirmată prin înregistrarea vizei de reședință, atunci vânzătorul este scutit de achitarea impozitului pe venit.
Venitul impozabil sau creşterea de capital reprezintă diferenţa dintre suma cu care... mai detaliat este vândut imobilul şi prețul de procurare anterioară (pretul de procurare de catre matusa Dvs. în contractul de vînzare-cumpărare), calculat după formula de mai jos:

Prețul de vânzare a imobilului - prețul de procurare anterioară = Venitul Impozabil

De exemplu, dacă Dvs vindeți bunul imobil cu 400 000 MDL, dar el a fost procurat de catre matusa Dvs. cu 300 000 MDL, venitul impozabil este 100 000 MDL.

Mai apoi din această sumă se calculează impozitul pe venit, după formula:

Venitul Impozabil /2 x 12% = Impozitul pe venit

De exemplu: 100 000 MDL/2 x 12% = 50 000 MDL x 12% = 6000 MDL

Prin urmare, la vânzarea unui imobil care are o creștere de capital de 100 000 MDL vânzătorul trebuie să achite un impozit pe venit de 6000 MDL.
Mult succes.

3 июня 2021