Impozit pe venit

19 ноября 2019 97

Buna ziua. Am procurat un apartament in 2014, proprietari ai acestui apartament am fost scrisi eu si sotia, eu mi-am schimbat viza de resedinta la acest apartament, iar sotia - nu. In 2018 am vandut acest apartament cu o suma mai mare. Cu acesti bani, plus alte acumulari, am procurat alt apartament tot in 2018 si tot scris pe ambii ca proprietari. Acum a venit scrisoare de la FISC catre sotie ca nu a declarat impozitul pe venit si ca urmeaza sa achite penalitati plus impozitul pe venit de la apartamentul vandut. Intrebarea este: oare conteaza viza de resedinta? Noi locuim impreuna, avem copii. Pentru ce trebuie sa achite ea impozit pe venit, daca de banii aceia noi ne-am procurat alta locuinta. Cum de procedat corect?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Din cele descrise in intrebarea Dvs reiese ca nu sunteti obligat sa achitati impozitul pe venit, dar motivup nu este ca din banii din vinzare ati cumparat altceva.
Daca aveti o somatie de la Fisc, trebuie sa o vad.
Pentru asistenta detaliata, contactati-ma la adresa de email office.potirniche@yahoo.com

19 ноября 2019