Impozit pe venit din vanzarea unui imobil

10 апреля 2019 199

Spuneti-mi, va rog, care este impozitul in urma vanzarii unui imobil? Daca imobilul a fost vandut in 2019, cand trebuie sa declar la fisc? Multumesc!

Jurist comments 1

Dumitru Barbaroș
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Grigore, salut!

În conformitate cu prevederile art. 20 din Codul fiscal nu se impozitează venitul obținut de persoana fizică de la înstrăinarea locuinței de bază.

Se consideră locuință de bază locuința care întrunește cumulativ următoarele condiții:
- este proprietatea contribuabilului în decurs de cel puțin 3 ani;
- constituie domiciliul/reședința contribuabilului în decursul ultimilor... mai detaliat 3 ani până la momentul înstrăinării.

Astfel, dacă s-a înstrăinat locuința de bază, nu urmează a fi achitat impozitul pe venit.

În celelalte cazuri, urmează a fi achitat un impozit pe venit în sumă de 12% din creșterea de capital sau din venitul obținut dacă nu se încadrează în creșterea de capital.

Declarația și suma impozitului pe venit urmează a fi depusă și respectiv, achitată până la 30 aprilie 2020.

10 апреля 2019