Impozit pe vinzarea apartamentului

16 мая 2018 92

Am nevoie de o consultatie. Vindem un apartament cu 16.000 euro, valoarea cadastrala este de 6.000 euro. A fost locuinta mea de baza 15 ani, dar ultimii doi ani sunt inscrisa in alt apartament, care deasemeni e proprietatea mea. In acest caz, eu ca vanzator ce impozite si in ce marime trebuie sa platesc? Va multumesc anticipat!

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua Cristina,

Impozitul va fi calculat in dependenta de cresterea de capital care in speta dvs este in suma de 10.000 euro adică capitalul dvs a crescut in urma vinzarii cu 10.000 mii euro de la baza valorica initiala a aprtamentului.

Acest venit se determină prin scădere:

· ... mai detaliat Din preţul obţinut la vânzarea casei se scade valoarea de piaţă a casei, conform documentelor, de până la vânzare, numită bază valorică.
· Diferenţa dintre preţul obţinut la vânzarea casei și baza valorică, dacă iese cu plus, adică dacă preţul de vânzare al casei este mai mare decât preţul de piaţă al casei de până la vânzare. (cum ieste in cazul dvs)

· Jumătate din diferenţa dintre preţul obţinut la vânzarea casei și baza valorică (50%), adică 50% din creşterea de capital se include în suma totală a venitului care se impozitează.

16 мая 2018