Impozitarea depozitelor bancare

26 февраля 2023 3

Buna ziua. Depozitele bancare se impoziteaza pornind de la ce marime? Care lege reglementeaza acest aspect? Multumesc anticipat.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua, în 2023 se impozitează toate dobînzile cu 12% indiferent de sumă.
Codul fiscal prevede:
Articolul 89. Reţinerea impozitului din dobînzi

Fiecare plătitor, menţionat la art.90, de dobînzi în folosul persoanelor fizice, cu excepţia celor efectuate în folosul întreprinzătorilor individuali şi al gospodăriilor ţărăneşti (de fermier), este obligat să reţină din fiecare... mai detaliat dobîndă şi să achite ca parte a impozitului o sumă egală cu 12% din plată.

26 февраля 2023