Impozitul pe vânzarea imobilului

30 июля 2019 20

Bună ziua. În februarie 2019, părinții au vândut un imobil (nu domiciliu permanent). Acum am decis să cumpărăm un apartament, în cazul acesta mai trebuie să achităm impozit la vânzarea primului imobil sau nu? Mulțumesc.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
totul depinde de prețul indicat la vînzare, dacă nu depășește valoarea cadastrală, atunci scutit de impozit, dacă depășește, pentru diferența ce depășește urmează a fi achitat impozit, totul depinde de sumă.
La acest capitol vă poate informa linia fierbinte a serviciului fiscal sau reprezentanțile teritoriale ale acestora.

6 августа 2019