Impozitul pe venit din vanzarea imobilului

9 февраля 2019 62

Am vandut un apartament in care am avut viza de resedinta la un pret mai mare decat a fost evaluat de cadastru (aproximativ cu 80.000 lei mai mult). Acesta a fost singurul apartament pe care il detin. Care este impozitul pe care trebuie sa-l achit? Daca imi procur alta locuinta mai scumpa si iau credit de la banca pot scapa de impozit pe venit?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

În cazul dvs deoarece a-ți avut stabilită viza de reședință în acest imobil sunteți scutită de la plata impozitului pe venit, aceasta fiind impusă doar față de imobilele unde nu aveți viză de domiciliu or reședință.

9 февраля 2019