Impozitul pentru vanzarea unui automobil

13 ноября 2019 57

Buna ziua. Am vandut un automobil pe baza de procura unei persoane care are parcare privata, iar acesta l-a vandut cu o suma mult mai mare, care a fost indicata la inmatriculare. Mi-a venit scrisoare de la FISC sa achit impozitul pe venit. Care e procedura legala? Eu nu am luat atatia bani.

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua!

Urmează să vă adresați la Serviciul Fiscal de Stat să explicați cum a avut loc de fapt situația.
De asemenea, puteți contesta actul juridic încheiat în baza procurii de către acel profesionist, întrucât înțeleg că le-ați vândut lor autoturismul, iar aceștia la rândul său l-au revândut.

13 ноября 2019
SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Prin faptul ca ati eliberat o procura, NU inseamna ca ati vindut automobilul.
Actiunile reprezentantului (de a vinde la un anumit pret) va sunt opozabile, iar Dvs suportati toate efectele vinzarii, cu exceptia cazului cind reprezentantul a actionat cu depasirea limitelor imputernicirilor acordate in baza procurii eliberate... mai detaliat de Dvs.

14 ноября 2019