Imprumut bani

26 апреля 2018 42

Un batran a imprumutat mai multi ani in urma o suma de bani unei persoane. A fost semnata o recipisa, care a fost reinnoita de mai multe ori. Ultima a fost semnata cu mai mult de trei ani in urma. Conform rudelor datornicului, el nu se afla in tara. Persoana refuza sa ia legatura cu batranul. Spuneti-mi, va rog, unde se poate adresa batranul pentru a-si recupera banii. Va multumesc.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna
Domnul urmează sa se adreseze în instanță de judecată.
Aveți în vedere că a expirat termenul general de prescripție.
Dacă, persoana ce datorează banii va invoca expirarea termenului general de prescripție s-ar putea sa nu-și mai recupereze banii.

Șanse de recuperare sunt dacă pârâtul nu va participa la examinarea cauzei și nici reprezentant... mai detaliat nu va avea.
Totodată, acesta trebuie sa dispună de bunuri sau mijloace bănești pentru a putea incasa ceva de la el.

26 апреля 2018