Imprumut dat unei cunostinte

17 декабря 2019 77

Am dat cu imprumut suma de 4.000 euro unui cunoscut, nu indata, ci in cateva sume mai mici, pana s-a ajuns la suma mentionata! Nu am intocmit nicio recipisa, ca dovata am doar convorbirile telefonice si mesaje! Acum cand vreau sa recuperez banii, datornicul ma tot amina, cu afirmatia ca nu are de unde intoarce! Este vreo modalitate sa-mi intorc banii!

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

Bună ziua Ludmila,

Sigur este o modalitatea de recuperare a sumei. În cazul dat, avem un contract de împrumut. Astfel Dvs trebuie să faceți o notificare în scris către persoana respectivă prin care solicitați restituirea sumelor acordate, în caz contrar vă reservați dreptul de a intenta o acțiune în judecată.

Pe lângă... mai detaliat suma datorată puteți solicita și dobânda legală de întîrziere.

Paralel, puteți depune o plângere la procuratură pe art.190 Cod Penal, escrocherie.

Pentru mai multe detalii mă puteți contacta.

17 декабря 2019
Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Buna ziua,

Pledați pentru procedura cică deoarece organul penal va refuză începerea urmăririi penale indicând că acesta este un raport civil ..

Dvs dețineți probe care confirmă împrumutul.

17 декабря 2019