Imputernicirea de a intocmi acte in numele copilului fara acordul celuilalt parinte

29 января 2020 33

Buna ziua! Sunt mama a unui copil minor. Va rog mult sa-mi explicati cand am dreptul de a cere printr-o cerere la judecatorie imputernicirea de a intocmi acte in numele copilului fara acordul celuilalt parinte. Multumesc mult!

Jurist comments 1

  • Адвокат-стажер

Bună.
La încheierea actelor în numele copilului este suficientă voința unui singur părinte. Conform articolului 28 al Codului Civil, ”Toate actele juridice pentru şi în numele minorului pînă la împlinirea vîrstei de 14 ani pot fi încheiate doar de părinte [..], în condiţiile prevăzute de lege. ” Pentru a afla care... mai detaliat sunt aceste condiții legale, adresați-vă la un jurist și oferiți-i mai multe detalii despre situația dumneavoastră (vîrsta minorului, natura actului avut în vedere, situația familială, etc.).
Succes!

4 февраля 2020