In 2011 am imprumutat 1.000 euro fara recipisa de la o persoana

21 февраля 2019 86

Buna. In 2011 am imprumutat 1.000 euro fara recipisa de la o persoana. Peste ceva timp, am am fost amenintata si impusa sa scriu recipisa pe o datorie de 2.500 de euro. Judecata a hotărât sa intorc datoria de 2.500 de euro. Am fost eliberata din lucru din cauza amenintarilor, blocat cardul si pusa interdictie la perfectarea la toate actele. Datoria nu a fost intoarsa din lipsa de bani si lucru. Acum am primit o scrisoare de la o agentie de colectare unde sunt avertizata sa achit timp de 10 zile datoria de 2.500 euro si 2.800 de euro procente. In caz contrar, risc amenda si inchisoare. Ce pot sa intreprind mai departe si la ce sa ma astept? Multumim.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna

Într-adevăr persoana care nu execută intenționat sau se eschivează de la executarea unei hotărâri judecătorești poate fi mai întâi atrasă la răspundere contravențională ași i se aplică o amendă și dacă tot nu achită atunci este pasibilă de a fi atrasă la răspundere penală.

Privitor la cele 2800 EUR care vi... mai detaliat se solicită acum cu titlu de dobândă de întârziere trebuie să știți că potrivit legii în cazul neexecutării hotărârii judecătorești, la cererea creditorului executorul judecătoresc calculează și cere de la debitor dobânda de întîrziere.
Clarificați aspectele de executare cu executorul judecătoresc în procedura căruia se află titlul executoriu.

Dacă ați fost amenințată urma și trebuia ÎNTÂI DE TOATE SĂ CONSULTAȚI UN AVOCAT SAU SĂ VĂ ADRESAȚI LA PROCURATURĂ/POLIȚIE ȘI ÎN NICI UN CAZ NU TREBUI SĂ SEMNAȚI SUB PRESIUNE PENTRU O SUMĂ MAI MARE.

21 февраля 2019