In cat timp trebuie solutionata cererea de prelungire a unui contract de arenda?

2 февраля 2020 30

Buna ziua. Daca depun cerere pentru prelungirea contractului de arenda funciara la consiliul orasanesc, in cat timp trebuie sa fie solutionata cererea mea? Inca o intrebare: daca arendez 20 m2 de 30 de ani, am dreptul sa privatizez lotul respectiv,pe care am instalat o ghereta? Primarul tot timpul refuza cererea mea, motivand ca e loc public, dar in contract e scris ca terenul are destinatie neagricola.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

1. în termen de 30 de zile.
2. Destinația terenului nu atribuie domeniul terenului, chiar dacă este neagricol poate fi din domeniul public care aparține APL și în rezultat nu sunteți în drept de a privatiza.

2 февраля 2020