In caz de deces al debitorului, creditele raman a fi rambursate de familie?

15 февраля 2021 45

Daca o persoana decedeaza, creditele acesteia urmează să fie întoarse de familie, de ex. parinti? Acestia nu sunt inclusi ca fidejusori, creditele (luate atat de la banci, cat si la companii de microfinantare) au fost luate de persoana decedata pentru nevoi proprii.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Nu, aceștia vor fi supuși la plata creditului doar dacă acceptă moștenirea legală din urmă defunctului deoarece un asemenea accept presupune și a activelor și a pasivelor, adică și datoriilor.

15 февраля 2021