În cazul furtului contravențional, poate fi atras la răspundere făptuitorul doar în baza declarației victimei?

2 февраля 2021 35

Bună ziua. O persoană a fost prinsă în flagrant de către stăpân în timp ce încerca să sustragă pe ascuns din avutul acestuia. Nu există martori sau alte probe (urme de patrundere etc.). Cazul se califică ca contravenție. Poate fi atras la răspundere făptuitorul doar în baza declarației victimei?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Este dezamăgitor faptul dacă dvs încercați cu rea credință să formulați o astfel de întrebare pentru a evita răspunderea contravențională chiar dacă sunteți conștient că făptuitorul a savârșit contravenția.

Ca răspuns la întrebarea dvs, în practică este posibil deși declarațiile victimei urmează să fie coraborate cu alte probe administrate care... mai detaliat ar demonstra vinovăția.

2 февраля 2021