In cazul in care compania in care sunt fondator si administrator, ia un credit, devin automat fidejusor?

29 апреля 2022 71

Buna ziua. Compania in care sunt fondator si administrator urmeaza sa solicite un credit cu care sa achizitioneze un complex industrial. In acest caz, eu, ca persoana fizica, devin fidejusor in relatia cu banca? Multumesc in avans pentru raspuns!

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna ziua, Petru !
Fidejusiunea poate fi asumată de către garant(fidejusor)numai prin contract.
Prin urmare, dacă în contractul de împrumut nu se stipulează că dumneavoastră personal Vă acționați în calitate de garant, nu deveniți garant(fidejusor).

30 апреля 2022