In cazul in care se decide nulitatea procesului verbal privind un accident rutier

6 апреля 2018 52

Sunt in proces de judecată... In cazul in care se decide nulitatea procesului verbal privind un accident rutier, eu am dreptul de a cere prejudiciu material de la agentul constatator, motivul fiind incorectitudinea întocmirii acestui proces? Îmi puteți explica și care este procedura pentru a cere acest prejudiciu? Va fi nevoie și de un alt proces de judecată pentru a demonstra nevinovăția in accident?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna,
În cazul în care procesul verbal cu privire la contravenție a fost anulat și cauza înceată pe motiv ca nu sunteți vinovat, nu dvs ați comis fapta sau nu se întrunesc careva din elementele constitutive ale componenței de contravenție atunci puteți solicita încasarea cheltuielilor de judecată dacă ați avut avocat,... mai detaliat salariul pierdut pentru absenta de la orele de muncă și o dauna morală.
Pentru aceasta va adresați cu o cerere împotriva la INP.
Dacă procesul verbal s-a anulat pentru greșeli la întocmirea acestuia atunci prejudicii nu veți putea incasa.

6 апреля 2018