In cazul unui accident rutier, unul din soferi nu detine permis de conducere

24 августа 2019 528

Buna ziua. In cazul unui accident rutier, unul din soferi nu detine permis de conducere, dar vinovat de producerea accidentului este soferul care detine permis. Care sofer pana la urma va fi invinuit de producerea accidentului in situatia data?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Răspunderea survine fata de persoana care i se dovedește vinovăția, în speța dată persoana care deține permisul de conducere deoarece nu-l absolvește de răspundere faptul că persoana accidentată nu deține permis, or aceasta va fi sancționată oricum pentru acest fapt potrivit Codului Contravențional pentru conducerea automobilului fara permis de... mai detaliat conducere.

24 августа 2019