In ce caz poate fi modificata marimea pensiei alimentare?

6 мая 2022 134

Buna ziua. Instanta de judecata a stabilit marimea fixa a pensiei alimentare. In ce caz poate fi aceasta modificata si care e procedura?

Jurist comments 1

Andrei Țurcan
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Bună ziua Ion.

Mărimea pensiei alimentare poate fi modificată la cerere dacă persoana are un venit mai mare de la un post de lucru oficial. Or, pensia alimentară se determină în dependență de necesitățile și interesele copilului și de situația de sănătate, situația financiară a părintelui obligat să achite pensia.
Procedura este... mai detaliat standard în ordinea obișnuită potrivit Codului de procedură civilă prin înaintarea cererii de chemare în judecată.

Dacă aveți nevoie de consultație puteți apela GSM 069645218.

7 мая 2022