În ce cazuri moștenitorul unui imobil poate fi privat de dreptul la acea proprietate?

21 июля 2021 96

Buna ziua. Fiica si-a inmormantat ambii parinti si are certificatele de deces si certificatul de mostenitor legal inregistrat la oficiul cadastral. Poate ea fi privata de dreptul la proprietate de catre primaria locala?

Jurist comments 1

Cătălin Avxentiev
  • Студент

Bună ziua, primăria nu poate împiedica dobândirea moștenirii de către moștenitor.
Unica modalitatea legală ca persoana să fie ”privată” de moștenire este să fie declarat moștenitor nedemn,

Articolul 2169. Temeiurile de nedemnitate
(1) O persoană este exclusă de la moștenire în următoarele cazuri:
a) dacă l-a omorît pe cel care a lăsat... mai detaliat moștenirea sau a săvîrșit o tentativă de a-l omorî;
b) dacă intenționat și ilegal l-a împiedicat pe cel care a lăsat moștenirea să întocmească sau să revoce o dispoziție testamentară;

c) dacă prin dol sau violență l-a determinat pe cel care a lăsat moștenirea să întocmească sau să revoce o dispoziție testamentară;
d) dacă în mod intenționat și ilegal a ascuns, a alterat, a distrus sau a falsificat o dispoziție testamentară a celui care a lăsat moștenirea.
(2) Părintele care a fost decăzut din drepturile părintești în privința copilului nu poate fi moștenitor legal al acelui copil.

( Referitor la întrebarea Dvs. sunt puține detalii pentru a da un răspuns concret, persoana poate fi expropriată doar pentru cauză de utilitate publică. )

22 июля 2021