In ce conditii tatal poate sa ia copilul de la mama?

31 января 2022 47

Buna ziua. Sunt divortata, cu fostul sot avem un copil, domiciliul caruia a fost stabilit cu mine. Din momentul de cand am inaintat cererea de divort si pana in prezent, mereu cauta posibilitati de a lua copilul la el. Mereu ma sperie cu acest fapt. Am vrut sa merg cu copilul peste hotare, dar fostul sot a fost impotriva. Prin urmare, nu pot sa plec la munca nici fara copil (de exemplu, sa fac tutela pe mama), nici impreuna cu copilul, pentru ca tatal lui ma sperie ca el are tot dreptul sa-mi ia copilu. Cum sa procedez, pentru ca acum eu lucrez in tara si in timp ce eu sunt la serviciu, de copil are grija mama mea - trebuie sa fac tutela, daca eu sunt in tara? Va rog mult, dati-mi un sfat juridic cum sa fac. Mentionez ca nu am vicii, sunt angajata si dispun de locuinta personala, cu toate conditiile de trai.

Jurist comments 1

Arsen Saruhanean
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Bună ziua! Reieșind din faptul, că problema dată vizează nemijlocit drepturile și interesele superioare a copilului, oferirea consultației juridice pe cazul dat trebuie să fie efectuată doar în condiții confidențiale.
Pentru primirea consultației juridice primare gratuite și pentru beneficierea de asistență juridică puteți să mă contactați la numărul de tel.: 069076419.

1 февраля 2022