In ce mod trebuie informat unul din soti despre necesitatea partajarii averii, de la care incepe sa curga termenul de presriptie 3 ani?

25 января 2019 148

Buna ziua! Spuneti-mi, va rog, referitor la termenul de prescriptie de 3 ani ce tine de partajarea averiei sotilor divortati. Care este modul de informare a partii pentru partajarea averii: informare prin judecata, in scris?

Jurist comments 2

Cristian Iustin
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna, din momentul divortului aveti posibilitatea in perioada a 3 ani sa depuneti o cerere de chemare in judecata privind partajul averii. Ulterior instanta informeaza pe sotul dvs., si alte persoane interesante. Suplimentar tin sa mentionezi ca partajul averii poate fi si realizat printr-un acorda intre dvs., si sot.

26 января 2019
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună Rodica,

Partajul averii reprezintă unul din litigiile pentru care este necesară respectarea procedurii prealabile de soluționare extrajudiciara a cauzei.
În lipsa unui acord verbal comun, aceasta presupune ca unul dintre soți să îi expediaze celuilalt o cerere prealabila prin care ii oferă o anumita varianta de soluționare a conflictului iscat.
In cazul... mai detaliat dat sunt trei opțiuni sau unul achita celuilalt valoarea cotei părți ce aparține celuilalt coproprietar sau vânzarea bunului.

Termenul de prescripție de 3 ani începe a a curge din momentul când unul dintre soți pentru prima dată creează impedimente la folosirea bunului pentru celalalt soț.
În practică sunt situații când foștii soți au mai locuit în acel bun încă 10 ani după desfacerea căsătoriei și abia după au partajat bunul.

Dacă reușiți să ajungeți la o înțelegere pe care extrajudiciară urmează sa mergeți la notar dacă, aveți de împărțit bunuri imobile, iar dacă nu este vorba de bunuri imobile e suficient un acord de partaj în formă scrisă simplă.

26 января 2019