In cit timp se elibereaza expertiza medico-legala?

29 января 2019 183

Am fost agresat fizic, cu multiple traume si operatie in urma traumelor am avut. Politistul care examineaza cazul a luat toate documentele de la spital, dupa ce am fost externat si le-a dus la alt medic sa faca expertiza, dar de 2 saptamini nici un rezultat. Cat timp pot sa ma amane? Doresc sa fac o alta expertiza medicolegala in capitala, pentru ca nu am incredere in medicul legist din raionul in care sunt rezident. Mai mentionez ca operatiea am avut-o in capitala, dar politistul a dus toate foile medicale la medicul legist din raion. Expertiza nu se face la spitalul in care am fost internat?

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna
Depinde și de expert cât de mult lucru are. Poate dura 1-3 luni pentru întocmirea raportului de expertiza, depinde și de tipul de expertiză.

30 января 2019
  • Юрисконсульт

D-l Ilie, DVS sînteți în drept să înaintați o cerere polițistului sau procurorului care suprevegheză cauza, pentru a strămuta efecturea expertizei la Corolenco 8, în cerere trebue de indicat motivul.

9 февраля 2019