In privinta patentelor pentru dansatori

8 июля 2018 112

Buna ziua. As vrea sa clarific o situatie ce tine de patenta de intreprinzator peentru dansatori la ceremonii. Am studiat putin Legea cu privire la patenta si am gasit ca in lege este scris clar ca patenta trebuie sa detina cei cu servicii muzicale, adica muzicantii, precum si cei cu servicii foto-video. Dar unele persoane de la fisc spun ca trebuie sa facem si noi la categoria muzicanti. Dar asta e cu totul altceva, e alt domeniu. Intrebarea mea este: daca nu fac patenta, ce probleme pot avea? Va multumesc anticipat!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna,
Riscul dvs consta în desfășurarea activității de întreprinzător fără acte in regulă.
Astfel, în dependență de mărimea venitului obținut depinde mărimea impozitului ce se achită la stat, fapt ce determină încadrarea juridică a faptei ca și contravenție sau ca infracțiune.

27 августа 2018