In ziua desfacerii contractului de munca la cererea angajatului, acestuia nu i-a fost achitat salariul

22 марта 2023 45

Buna ziua. Am lucrat doua saptamani dupa ziua semnarii cererii de eliberare. In ziua desfacerii contractului de munca nu mi s-a achitat salariul pentru perioada lucrata. Cum procedez in aceasta situatie? Multumesc.

Jurist comments 2

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua Alexandru.
Solicitați penalitatea.

Codul muncii prevede
Articolul 143. Termenele de efectuare a achitărilor în caz de încetare a contractului individual de muncă

(1) Dacă nu se contestă cuantumul tuturor sumelor ce se cuvin salariatului de la unitate, efectuarea achitărilor se face:

a) în caz de încetare a contractului individual de... mai detaliat muncă cu un salariat care continuă să lucreze pînă în ziua eliberării din serviciu - în ziua eliberării;

b) în caz de încetare a contractului individual de muncă cu un salariat care nu lucrează pînă în ziua eliberării din serviciu (concediu medical, absenţă nemotivată de la serviciu, privaţiune de libertate etc.) – cel tîrziu în ziua imediat următoare zilei în care salariatul eliberat a cerut să i se facă achitările.

(2) Dacă se contestă cuantumul sumelor ce se cuvin salariatului la eliberare din serviciu, angajatorul este obligat, în orice caz, să-i plătească, în termenele prevăzute la alin.(1), suma necontestată.

Articolul 330. Obligaţia angajatorului de a repara prejudiciul cauzat persoanei ca rezultat al privării ilegale de posibilitatea de a munci
(2) În caz de reţinere, din vina angajatorului, a salariului (art.142), a indemnizaţiei de concediu (art.117), a plăţilor în caz de eliberare (art.143) sau a altor plăţi (art.123, 124, 127, 139, 186, art. 225 alin. (8) etc.) cuvenite salariatului, acestuia i se plătesc suplimentar, pentru fiecare zi de întîrziere, 0,3 la sută din suma neplătită în termen.

22 марта 2023
Filip Rotaru
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Buna ziua, urmeaza sa intocmiti o cerere prealabila angajatorului prin care sa solicitati incasarea platilor restante, in cazul in care angajatorul nu satisface cererea dvs, va adresati cu o cerere de chemare in judecata prin care solicitati incasarea salariului restant si penalitatea de intarziere. Mult succes !

Daca aveti intrebari... mai detaliat suplimentare nu ezitati sa mi le acordati la adresa de email rotaru.help@gmail.com

23 марта 2023