Încasare pensie alimentară copil

29 марта 2018 64

Buna ziua. Ajutați-ma, va rog, sa inteleg din punct de vedere juridic, dar și tinand cont de atributiile executorului judecatoresc teritorial, este corect ca un executor sa încaseze timp de 1 an de zile de la tatăl caruia i-a fost stabilita suma de 1.500 lei lunar, 4.200 lei dintre care 3.000 sa fie transferati pentru copil și respectiv mama, iar restul de 1.200 sa fie reținute pentru taxele și restantele executorului. Ca și mama sunt extrem de nemulțumită de asa o distribuire a mijloacelor financiare. Va rog foarte mult o parere. Multumesc.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bun ziua Iulia,

Aceste cheltuieli la care vă referiți defapt trebuiesc încasate din contul tatălui iar dvs să primiți lunat suma care a fost stabilită și anume de 1500 de lei.

Coordonați inițial amiabil cu executorul această problemă iar dacă nu aungeți la un numitor comun, puteți înainta o plângere la UNEJ,... mai detaliat totodată să solicitați ca dosarul dvs să fie remis spre executare către alt executor judecătoresc.

31 марта 2018