Incasarea banilor

26 марта 2019 82

Buna ziua! Am si eu o intrebare. In urma procesului de judecata, debitorul a fost obligat sa imi achite o suma de bani, dar judecatorul nu a precizat vreun termen limita.
Instanta de judecata a avut loc pe 1.03.2019 si era cu drept de apel in termen de 15 zile, respectiv pana pe 16 martie. Debitorul nu a depus apel. Dar care este procedura de incasare? Nu am fost informat carui executor sa ii transmit titlu si in general nu sunt la curent care este procedura ulterioara. As vrea sa aflu urmatoarele:
- Este necesar sa ii transmit titlul unui executor, sau instanta de judecata o face automat?
- In decurs de cate zile se primesc banii dupa transmiterea titlului?

Jurist comments 3

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună ziua D-le Ion,

Lista executorilor judecătorești o găsiți accesînd pagina web a Uniunii Naționale a Executorilor Judecătorești.
www.unej.md

În cazul în care hotărârea este cu drept de apel, termenul de declarare a apelului este de 30 zile care curg din următoarea zi dații de pronunțare a hotărârii.
Aveți necesitate sa obțineți titlul... mai detaliat executoriu de la instanta de judecată după ce hotărârea întra în vigoare, pentru aceasta fiind necesar sa depuneți o cerere în adresa instanței care a examinat cauza.

Înaintați documentul executoriu spre urmărire oricărui executor judecătoresc, deși cel mai rațional ar fi sa îl înaintați celui competent teritorial.

Nu există un termen limita de recuperare a creanței.
De recuperarea datoriei se va preocupa executorul judecătoresc care vă va comunica toate detaliile în privința procedurii de executare.

26 марта 2019
Victor Pantiru
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Buna ziua Ion,
Scrieti o cerere la judecatorie sa va fie eliberat titlul executoriu. Dupa aceasta il duceti unui executor.

26 марта 2019
  • Юрисконсульт

Noroc Ion, tot depinde cum v-a lucra executorul, la solicitarea DVS, tot depinde de suma incasată, fiindcă executorul e îndrept să pună procentul lui pînă la 10% de la sumă. DVS trebue să fiți în contact cu executorul.

31 марта 2019