Incasarea pensiei de intretinere a copilului minor

16 июня 2021 179

Buna ziua. In luna mai 2020 a avut loc judecata pentru incasarea de la fostul sot a pensiei lunare pentru intretinerea copilului minor. In decursul acestui an acesta nu a facut nicio plata. Ce fac in acest caz eu? Inteleg ca trebuie sa ma adresez la executorul judecatoresc unde a fost judecata (mun. Balti). Pot sa o fac cumva online fara ca sa ma prezint fizic (ma aflu in alt oras)? E nevoie desa depun o cerere catre executori?
Si a doua intrebare: e posibil sa-l decad din drepturile parintesti daca nu achita pensia lunara si de 7 ani a copilului nu si-a dat interesul sa o vada. De fapt, nu se cunosc, e parinte doar in certificatul de nastere.

Jurist comments 1

Serghei Sandu
  • Адвокат

Bună ziua. De regulă Titlurile executorii de încasare a pensiei pentru copilul minor (dacă nu sunt ridicate imediat de creditor) se transmit spre executare din oficiu de instanţă. Trebuie să contactaţi executorul judecătoresc pentru a afla dacă a primit Titlul de la instanţă sau să sunaţi instanţa pentru a afla... mai detaliat dacă a fost trimis Titlul şi cărui executor judecătoresc. În privinţa decăderii din drepturile părinteşti, este cam dificil de realizat acest lucru. Mai multe detalii mă puteţi contacta în privat. Succese!

18 июня 2021