Incheierea casatoriei

30 мая 2018 100

Buna ziua. Este posibil in aceeasi zi sa inregistrezi o casatorie, dupa care sa depui cerere pentru desfacerea casatoriei?

Jurist comments 4

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Mary,
Da, este posibil.

30 мая 2018
Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Nu ar fi posibil deoarece încheierea căsătoriei se face în termen de o lună de la data depunerii declaraţiei de căsătorie, astfel, doar după scurgerea unei luni când căsătoria va fi încheiată oficial ar fi posibil de depus și cererea de divorț .

30 мая 2018
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Dacă înțeleg corect căsătoria deja este încheiată, fapt ce presupune existența unui certificat de căsătorie.
Acum apare întrebarea dacă, fiind azi oficial înregistrată căsătoria în registrul respectiv și totodată eliberat certificatul de căsătorie este sau nu posibil să depui cererea de desfacere a căsătoriei?!!
Raspunsul este da poți, întrucât nu există nici... mai detaliat o normă legală ce ar impune un termen minim de aflare în căsătorie! Nu există careva impedimente!
Colegul a avut în vedere termenul de așteptare de 1 lună pentru a încheia căsătoria. Termen ce trebuie să se scurgă după depunerea cererii de înregistrare a căsătoriei ce ar presupune că nu a fost încheiată încă oficial căsătoria. Să nu confundăm depunerea cererii de înregistrare a căsătoriei cu înregistrarea propriu-zisă a căsătoriei, moment ce dă naștere unei familii. Am primit certificatul de căsătorie și merg în instanța să depun cererea de desfacere a căsătoriei.

30 мая 2018
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Atragem atenție la întrebarea adresata ce vorbește despre faptul ca azi căsătoria a fost înregistrată adică a fost eliberat și certificatul ce atestă acest fapt.

30 мая 2018