Inchirierea unei spalatorii auto

28 ноября 2019 478

Buna ziua. Vreau sa iau in chirie o spalatorie auto. Ce acte trebuie sa prezinte proprietarul de la care o inchiriez?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Extrasul din registrul bunurilor imobile care sa reflecte dreptul de proprietate asupra constructiei si terenului aferent (extrasul sa fie eliberat cit mai recent).
Tot din acest extras veti putea observa daca nu exista alti locatari ai acelui bun.

Daca proprietar este o persoana juridica - Extrasul din registrul... mai detaliat de stat al persoanelor juridice care sa confirme dreptul administratorului de a reprezenta persoana juridica la semnarea contractului de locatiune.

Daca nu are drept de proprietate asupra terenului - Actul ce confirma dreptul de folosinta al terenului.

Actele ce tin de activitatea spalatoriei auto -
1. Raportul financiar (daca va intereseaza sa va faceti un calcul privind venitul generat de aceasta afacere);
2. Actele permisive eliberate de autoritatea publica locala (autorizatie de functionare);
3. Acte permisive eliberate de autoritatile de control (avizul pozitiv al pompierilor, avizul centrului de sanatate publica).
4. Contractele incheiat cu furnizorii de apa, electricitate.
5. Facturile aferente platilor serviciilor comunale (daca va intereseaza sa va faceti un calcul privind cuantumul acestor plati).

29 ноября 2019