Indemnizația de concediu

23 мая 2023 35

Bună ziua! Nu mi-a fost plătită indemnizația de concediu pe câțiva ani în ziua concedierii. După constatarea faptului încalcării de către Inspectoratul muncii, angajatorul a achitat doar indemnizația de concediu, dar nu a calculat penalizarea în mărime de 0,3% pentru fiecare zi de restanțe, în conformitate cu art. 330 (2) din Codul muncii. Unde să mă adresez: încă o dată la Inspectoratul muncii sau în instanța de judecată? În prezent am proces de judecată pentru concediere ilegală.

Jurist comments 1

Tatiana Scobiola
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună. În cadrul procesului respectiv înaintați o cerere de concretizare a pretențiilor prin care solicitați penalitatea respectivă.

24 мая 2023