Indemnizatia de maternitate

30 августа 2019 64

Buna ziua! Eu nu lucrez, sunt persoana invalida cu grad accentuat de dizabilitate, primesc pensie in marime de 1.013 lei lunar, am polita medicala, dar nu sunt casatorita. Spuneti-mi, va rog frumos, eu am dreptul la indemnizatia de maternitate?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua
In cazul indemnizației de maternitate nu sunt careva limitări de genul activează persoana sau nu, în cazul lipsei unei activități, va beneficia de suma minimă.

3 сентября 2019