Indemnizatia la nasterea copilului in cazul cand parintii nu sunt casatoriti

10 апреля 2021 31

Buna ziua. Sunt casatorita, dar la moment am proces de divort. Intre timp, am o relatie noua si astept sa nasc degraba. Vreau sa stiu daca tatal copilului poate beneficia de indemnizatia unica la nastere (el este asigurat, adica lucreaza legal) in cazul in care nu reusim sa inregistram casatoria pana la nasterea copilului?

Jurist comments 1

Serghei Sandu
  • Адвокат

Bună ziua. da desigur, poate beneficia de îndemnizație, nu poate exista nici un impediment.

12 апреля 2021