Îndemnizația lunară?

12 апреля 2018 64

Contabila nu vrea să elibereze soțului documentele pentru a primi îndemnizația lunară pe copil până la 3 ani. Ce e de făcut? Unde putem apela?

Jurist comments 1

Iulia Furtuna
  • Адвокат

Svetlana, depuneti o cerere scrisa in adresa companiei (directorului/administratorului) in doua exemplare (dintre care un exemplar cu dovada receptionarii - nr/data/stampila puse de secretara - il pastrati la Dvs). In caz de refuz sau neeliberare a documentelor in termenul solicitat, aveti dreptul sa va adresati la inspectia muncii si/sau in... mai detaliat instanta de judecata (daca sotul Dvs este eligibil pentru a beneficia de acest concediu social).

13 апреля 2018