Indemnizația pentru copil

20 февраля 2023 70

Buna ziua. In cazul in care ambii soti sunt angajati, dar salariul meu (al sotului) este mai mare, as putea lua indemnizatia pentru copil pe numele meu? Va multumesc frumos.

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua Alexandru.
Dacă vă referiţi la indemnizaţia de maternitate (se achită înainte de naştere) atunci veţi putea primi această indemnizaţie doar dacă 30săptămîni de sarcină se vor împlini după 01 martie2023.
Dacă vă referiţi la indemnizaţia lunară pînă la împlinirea vîrstei de 3ani atunci puteţi beneficia şi dumneavoastră de acel concediu... mai detaliat şi respectiv de indemnizaţie.

21 февраля 2023