Indemnizația pentru copil

5 мая 2022 99

Bună! Soțul este angajat oficial, pe când eu sunt șomeră. Putem perfecta actele pentru indemnizația de stat la 32 săptămâni de sarcină pe numele soțului?

Jurist comments 1

Andrei Țurcan
  • Юрисконсульт
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Bună ziua Lida.

Îndemnizația paternală, pentru soț se acordă după nașterea copilului nou-născut. Sunt mai multe condiții pentru soț cum este dacă se confirmă un stagiu total de cotizare de cel puţin 3 ani. Alte condiții pot fi găsite în Hotărârea Guvernului Nr. 1245 din 15-11-2016 pentru aprobarea Regulamentului cu privire... mai detaliat la condiţiile de stabilire, modul de calcul şi
de plată a indemnizaţiei paternale: https://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=128143&lang=ro#

Dacă Dvs. aveți sunteți la evidență ca șomer și soțul lucrează oficial cu acte în regulă atunci aveți dreptul anume Dvs. la îndemnizația de maternitate. Conform art. 16. alin. (2) Indemnizaţia de maternitate se acordă integral la a 30-a săptămînă de sarcină, pe o perioadă de 126 de zile calendaristice, iar în cazul naşterilor complicate ori al naşterii a doi copii – de 140 de zile calendaristice. În cazul sarcinilor cu 3 şi mai mulţi feţi, îndemnizaţia de maternitate se acordă la termenul de 24 de săptămîni de sarcină pe o perioadă de 182 de zile calendaristic din Legea Nr. 289 din 22-07-2004 privind îndemnizaţiile pentru incapacitate temporară de muncă şi alte prestaţiide asigurări sociale: https://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=121303&lang=ro

Deci urmează să vă adresați la Casa Națională de Asigurări Sociale nemijlocit de la domiciliul Dvs. în teritoriu.

7 мая 2022