Indemnizatia pentru tinerii specialisti pedagogi

1 июня 2020 116

Buna ziua. Am absolvit in 2019 USM, Facultatea de istorie, la sectiunea frecventa redusa buget. In luna ianuarie, am fost angajata ca profesoara de istorie intr-un gimnaziu mediul rural din raionul Causeni. De la inceput mi s-a achitat salariu doar pentru numaru de ore, dupa care salariul mi-a fost marit din motiv ca sunt tanar specialist si nu am activat nicaieri ca profesoara. Vreau sa va intreb daca pot sa beneficiez de indemnizatia pentru tinerii specialisti. Nu locuiesc in localitatea unde activez, dar ma deplasez acolo. Dupa cum am mentionat, nu am mai activat nicaieri in calitate de pedagog. Multumesc anticipat pentru raspuns.

Jurist comments 1

Lucia Betisor
  • Параюрист
  • Дорожные правонарушения

Buna ziua avti dreptul de a primi indemnizatia de tinar specialist adresati-va la directia din invatamint din raion dvs cu o cerere .Cititi va rog acest Regulament: http://lex.justice.md/md/361750
un „tînăr specialist” este absolvent al instituţiei de învăţămînt superior, mediu de specialitate sau secundar profesional în primii trei ani după absolvirea... mai detaliat acesteia.
http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=326757

4 июня 2020