Indemnizatie de paternitate

18 июня 2018 64

Buna ziua! Ma intereseaza care este procedura de incasare a indemnizatiei de maternitate din salariul sotului. Mentionez ca activez si eu. Ce documente sunt necesare? Va multumesc frumos!

Jurist comments 1

  • Параюрист

Buna, Cristina!
Conform art.6,al.6 a legii 289/2004 femeile asigurate au dreptul la indemnizatia de maternitate indiferent de durata stagiului de cotizare.
Daca sotia nu activeaza in cimpul muncii, atunci se afla la intretinerea sotului asigurat si poate beneficia de dreptul la indemnizatia de maternitate in cazul cind sotul confirma un stagiu... mai detaliat de cotizare specificat in art.6, al.1, 2,3 a legii 289 din 2004.

18 июня 2018