Indemnizatie pentru copil

16 февраля 2022 32

Bună ziua. Eu și fostul soț suntem cu viza de reședință în Transistria. El și acum locueste acolo, iar eu cu copilul ne-am stabilit la Chișinău, copilul aici merge la școală. La moment eu primesc indemnizația pentru copil in Transistria. Este posibil sa primesc suma fixa de indemnizatie aici în Chișinău, în loc de cea transnistreana?

Jurist comments 1

Arsen Saruhanean
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Bună ziua!
Da, este posibil. În acest sens trebuie să depuneți o Cerere la Casa Națională de Asigurări Sociale, și anume în raza teritoriului, unde locuiți în Chișinău, să indicați motivele solicitării îndemnizației pentru copilul, strămutarea cauzei de la Transnistria la Chișinău.
Puteți să depuneți din Chișinău și o Cerere prin... mai detaliat poștă la Transnistria și să solicitați strămutarea dosarului la Chișinău pentru beneficerea de îndemnizației în Chișinău. În acest sens, o să trebuiască să confirmați că domiliciliați în Chișinău împreună cu copilul și să descrieți situația existentă.

17 февраля 2022