Indemnizație pentru copil și de tânăr specialist in pedagogie

8 февраля 2019 124

Bună ziua. Am activat 2 ani intr-un liceu cu statut de tânăr specialist, respectiv am primit primele două sume din acele 30 de mii. Acum mă aflu în concediu de maternitate și aș vrea să mă angajez la o altă instituție prin cumul. Întrebarea mea este: daca mă angajez, acest fapt o să-mi afecteze indemnizația pentru copil și pe cea de tânăr specialist? Multumesc.

Jurist comments 1

Vasile Gavrilița
  • Адвокат-стажер

Bună, Nina.

În mod normal, angajarea prin cumul nu ar trebui să vă afecteze nicicum indemnizațiile dacă angajarea este făcută după 1 iulie 2019, zi în care au intrat în vigoare prevederile care reglementează posibilitatea părintelui să beneficieze în același timp atât de salariu, cât și de indemnizație pentru creșterea copilului.

Legislația... mai detaliat nu prevede restricții la achitarea indemnizației tânărului specialist în legătura cu angajarea ulterioară prin cumul, atât timp cât persoana activează 3 ani în instituţiile de învățământ în care a fost repartizată.

Totuși, ar fi cazul să concretizați la Ministerul Educației, Culturii și Cercetării care este practică în astfel de situații: mecc.gov.md/ro/content/informatii-de-contact-0/

Vedeți acest regulament pentru mai multe detalii: legis.md/cautare/getResults?doc_id=113849&lang=ro

17 июля 2020